Kredyty frankowe – oczywista sprzeczność z dobrymi obyczajami i rażące naruszenie interesów konsumenta (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 18 września 2019 r., V CSK 152/19)

Sąd Najwyższy (dalej: SN), w sprawie frankowej, postanowieniem z dnia 18 września 2019 r. (V CSK 152/19), odmówił przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania. Skoro SN nie rozpoznał sprawy, mogłoby się wydawać, że brak jest potrzeby analizy rzeczonego orzeczenia. Jednak, co interesujące, analiza uzasadnienia tego postanowienia pozwala wyciągnąć interesujące wnioski co do przyszłości spraw frankowych.

W analizowanej sprawie mieliśmy do czynienia z kredytem denominowanym. Skarżący, składając skargę kasacyjną, oparł ją m.in. na art. 3989 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania cywilnego. Rzeczony przepis stanowi, że SN przyjmuje skargę kasacyjną do rozpoznania, jeżeli w sprawie występuje istotne zagadnienie prawne.

Co jednak ciekawe, SN stwierdził, że w niniejszej sprawie takie zagadnienie nie występuje. Jak sam podkreślił „mechanizm ustalania przez bank kursów waluty, który pozostawia bankowi swobodę, jest w sposób oczywisty sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco narusza interesy konsumenta, a klauzula, która nie zawiera jednoznacznej treści i przez to pozwala na pełną swobodę decyzyjną przedsiębiorcy w kwestii bardzo istotnej dla konsumenta, dotyczącej kosztów kredytu, jest klauzulą niedozwoloną w rozumieniu art. 385¹ § 1 k.c. (por. wyrok z dnia 22 stycznia 2016 r., I CSK 1049/14, nie publ.) [wyróżnienie – KKPLegal].

Jako że w większości umów o kredyt denominowany albo indeksowany występowały mechanizmy, które pozwalały na ustalanie przez bank kursów walut, powyższe zdaje się sugerować, że kwestia abuzywności tych postanowień nie budzi już obecnie żadnych wątpliwości SN. Tym samym, choć SN odmówił przyjęcia skargi do rozpoznania, jego postanowienie, przynajmniej w tej części, można uznać za korzystne dla frankowiczów. Pozwoli im, w odpowiednich pismach, zaznaczać, że kwestia ta nie jest już sporna i SN zajmuje w niej jednolite stanowisko. Powinno to prowadzić do szybszego i sprawniejszego przebiegu tego typu postępowań.